Haber

Alucra’da Kızıl Geyik Görüldü

Alucra’da kızıl geyikler görüldü

GİRESUN – Türkiye’nin en büyük kara memelilerinden biri olan Kızıl Geyiğin Alucra’da sayısı artmaya başladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Doğal Yaşam Alanı’ndan 2013 yılında Giresun’un Alucra ilçesindeki ormanlara nakledilen kızıl geyikler, doğal ortama uyum sağlayarak kent merkezine yakın köylerde görülmeye başladı.

Doğa Koruma Genel Müdürlüğü tarafından türün çoğaltılması ve korunması kapsamında 2013 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’ndeki 8 adet kızılgeyiğin doğal yaşam alanlarından Giresun’a getirilerek doğaya bırakılmasıyla kızıl geyik sayısı artmaya başladı. ve Milli Parklar.

Köylere yakın yerlerde sıkça görülen geyiklere köylüler gibi baktıklarını söyledi. Su içmek için dereye inen Kızıl Geyikleri cep telefonuyla izleyen Osman Doruk, “Kızıl Geyikler bölgemize renk kattı. Bunları görmek için zaman zaman ilçemize gelenler oluyor. Geçenlerde Beyçilerköyü ve Subaşı mevkiinde araçla giderken karşıma çıktılar, su içmek için dereye indiler, “Sonra çalıların arasında kayboldular. Bu anları cep telefonumla kaydettim. Yerel halkımız Kızıl Geyiğe evcil hayvanları gibi davranıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu