Ekonomi

Avrupa’nın şahin isminden faiz artırım mesajı

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve Bundesbank Lideri Joachim Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın bu ay faiz oranlarını yeniden artırması gerektiğini ve kararını bir sonraki toplantıda verilere dayandıracağını söyledi.

Avrupa’nın şahin isimlerinden biri olarak bilinen Nagel, “Bir dahaki sefere zam yapmamız gerekiyor ve Temmuz toplantısı için 25 baz puan daha artış bekliyorum. Eylül toplantısı için verilerin bize ne söyleyeceğini göreceğiz.”

G-20 toplantıları için bulunduğu Hindistan’ın Gandhinagar kentinde Bloomberg TV’ye konuşan Nagel, enflasyonun temelini “çok yapışkan” olarak nitelendirdi.

Enflasyondan yine “açgözlü bir canavar” olarak bahseden Nagel, “Aşağı yukarı tüm gelişmiş ülkeler için çekirdek enflasyon belki de geçmiş dönemlerde olduğu gibi düşmüyor” dedi.

Piyasalar ve ekonomistler hem önümüzdeki hafta hem de eylül ayında faiz artırımına gidileceğini, mevduat faizinin ise yüzde 3,5’ten yüzde 4’e çıkarılacağını öngörürken, yetkililer yaz sonrası patikada anlaşmamış görünüyor.

Nagel’in de aralarında bulunduğu bazı üyeler yeni bir saldırının ihtimal dışı bırakılmaması gerektiğini söylerken, bazı üyeler kış aylarında ılımlı bir sakinliğe giren 20 ülkeli Euro bölgesi ekonomisinin geleceğinden endişeli.

akyurt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu