Haber

Bursaspor-Amedspor maçında yaşanan olayla ilgili Diyarbakır Barosu’ndan suç duyurusu

bursa spor Amed Spor’un 2-1 mağlup olduğu maç Türkiye’nin gündemine oturdu. Yeşil beyazlı tribünlere Mahmut Yıldırım’ın “Beyaz Boğa” ve “Yeşil” kod adlı pankartları açıldı. Müsabaka sırasında sahaya element yağmurları yağdı. Maç özellikle ilk yarıda sık sık durduruldu. Hakem maçı iptal etmeyip oynatınca tepki geldi. Amed Spor, maçın ardından futbolcuların saldırıya uğradığını açıkladı.

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN CEZA DUYURUSU

Diyarbakır Barosu, maçta yaşananlar ve pankartlarla ilgili açıklama yaptı. “Yargıyı bu karanlık ve çirkin tehdide karşı göreve davet ediyoruz” ifadesinde şu ifadelere yer verildi: “Bursaspor ile Amedspor Kulübü futbol maçı öncesi ırkçı saiklerle gerçekleştirilen işgal girişimine ilişkin dün ve bugün yaşanan olaylar, Diyarbakır Barosu’na suç duyurusunda bulunuldu, önleyici tedbirler alındı, talepte bulunuldu.

AÇILAN BANKALARA TEPKİ

Yarışma boyunca, Türkiye’nin ürkütücü karanlık 1990’larında faili meçhul cinayetlerde yaklaşık 17 bin kişi hayatını kaybederken, Bursaspor tribünlerinde cinayet silahı Beyaz Taurus’un posterleri ve faillerinden paramiliter güçlerin sembolleri asıldı.

“TAKİP EDECEĞİZ”

İnsan hakları ihlallerinden sorumlu kamu görevlilerinin soruşturulamaması, diğer bir deyişle hata ve cezadan muaf olmaları sorunu tüm boyutlarıyla devam etmektedir. 1990’larda bölgede görev yapan ve birçok ciddi insan hakları ihlaliyle birlikte anılan devlet görevlilerinin cezasız kalmasından kaynaklanan yiğitlikle bir spor karşılaşmasında Kürtlere tehdit olarak sunuluyor.

Diyarbakır Barosu olarak ırkçı, nefret ve tehdit içeren afişler asmaktan sorumlu olan kolluk görevlileri hakkında Diyarbakır Barosu olarak idari soruşturma başlatacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. “

baklanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu