Haber

İmamoğlu’nun kongre konuşmasının tam metni: ‘Türkiye’nin muhalefeti toptan şekillenecek’

CHP’nin 38. Olağan Kongresi’nde Meclis Başkanlığı’na seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, bu kurultayın tarihi bir kurultay olduğunu söyledi.

İmamoğlu, “Bugün ve yarın, ikinci yüzyılın inşasına giden büyük yolculukta büyük bir adım atacağız. Çünkü bu kurultay sadece bir CHP kurultayı değil, Türk muhalefetinin hep birlikte şekilleneceği bir kurultaydır. Bu kongrenin CHP olarak sadece siyasete odaklanacağını değil, sendikalardan sivil topluma, gençlerden kadınlara kadar, “Çalışanlardan emeklilere kadar herkese umut olacak. Bu kongre, geleceğin Türkiye’sini adım adım inşa edeceğimiz, yeni yüzyılın temellerini hep birlikte atacağımız büyük ve asil yolculuğumuzun ilk adımıdır” dedi. 2024 yılında yapılacak yerel seçimleri hatırlatarak, İmamoğlu, “Kongremiz biter bitmez bunu her sokakta göreceğiz. Her mahallede, her fabrikada, her okulda, her alanda halkımızla buluşacağız. 2. yüzyılın Türkiye’sini birlikte inşa etmeye başlayacağız. Birçok ilçe, il ve büyükşehirde yerel seçimleri hep birlikte kazanacağız. 2024 seçimlerini kazandıktan sonra 2028, 2029, 2033 ve 2038 seçimlerini de kazanacağız. “Biz de kazanacağız” dedi.

Meclis Başkanı seçildikten sonra kürsüye gelen İmamoğlu’nun konuşması şöyle oldu:

TÜM KURULUŞ ÇALIŞANLARIMIZA SAYGILARIMI SUNUYORUM: Her biriniz partimizin değerlerine olan inancınızla bugün burada 38. Olağan Kongre salonundasınız. Üyesi olmaktan onur duyduğumuz CHP, kongrelerin, kongrelerin partisidir. Çünkü 100 yıllık Cumhuriyetimiz kongreler, kongreler ve meclisler üzerine inşa edilmiştir. Bu, ulusal egemenliğe saygının değerli bir gereğidir. Partimizin ilk kongresini 1919 yılının Eylül ayında Sivas’ta bir okulun dershanesinde yapmıştık. Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk kurultayımızı şöyle özetlemişti. ‘Kongre heyeti, vatani görevini yerine getirme ihtiyacını her şeyin üstünde tuttu.’ Bu net anlayış CHP’nin 100 yıllık varlığının özetidir. Bizler her koşulda bu ülkeye ve millete karşı görevimizi her türlü niyetin üstünde tutuyoruz. Bugün bunu bir kez daha kanıtlamak için Türkiye’nin dört bir yanından seçilmiş bu salonda toplanmış bulunuyoruz. Elbette CHP’yi bugünlere getiren herkese saygı ve şükranlarımızı sunmak birinci görevimizdir. En samimi duygularınıza aracılık ettiğimi bilerek, büyük cumhurbaşkanımızı, kurucumuzu, ilk genel liderimizi, sevgili Atatürk’ümüzü rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. Genel Başkanlarımız İsmet İnönü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal’ı rahmet ve saygıyla anıyorum. Çeşitli dönemlerde bizlere liderlik yapan değerli genel başkanlarımız Murat Karayalçın, Hikmet Çetin ve Altan Öymen’i sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 2010 yılının Mayıs ayından bu yana partimize ve davamıza büyük emekler veren değerli liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’na saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Her düzeyde görev üstlenen tüm kayıp partililerimizi saygı ve sevgiyle anıyorum. Cumhuriyetimiz ve partimiz. Parti örgütlerimizde görev alan tüm örgüt çalışanlarımıza bir kez daha saygılarımı sunuyorum. Her birini buradan selamlıyor ve sevgilerimi iletiyorum.

YİNE BİZİ ÖNEMLİ BİR GÖREV BEKLİYOR: CHP bu ülkenin kurucu ve birleştirici gücüdür. Bu toprakların en temel ve kapsamlı siyasi geleneğidir. Bu eşsiz parti, bir yandan Anadolu’nun insan odaklı, sevgi ve hoşgörüye dayalı kadim kültüründen, diğer yandan insanlığın kozmik değerlerinden besleniyor. Kendisini altı ok unsuruyla tanımlayan CHP, eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi ve insan hakları kaygısı taşıyan, insani ve adil bir düzen talep eden herkesin partisidir. CHP Anadolu gibi renkli ve bereketli, Türkiye gibi cesur ve güçlüdür. Yüz yıllık tarihimiz, tüm eksiklikleri ve kusurlarıyla şeref ve gurur tarihimizdir. Cumhuriyeti kurmanın, çok partili yaşama, sosyal demokrasiye, laikliğe, sosyal devlete, hukukun üstünlüğüne öncülük etmenin onurunu ve sorumluluğunu hepimiz taşıyoruz. Bu ülkenin kurtuluş ve kuruluş süreçlerini yönetirken, bu topraklarda yaşayan tüm halklarımızı birleştirerek milli görevimizi her türlü niyetin üstünde tutuyoruz. Bugün Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının bu ilk günlerinde yine hayati bir görev bizi beklemektedir. Bugün millet olarak hiçbir çekince ve kurala bağlı kalmadan Cumhuriyetin ve demokrasinin ilke ve idealleri etrafında bir araya gelmemiz gerekiyor. İnançlara saygı duyan, herkesi özgürleştiren laikliğin güçlü güvencesini hep birlikte tam anlamıyla hayata geçirmemiz gerekiyor. Bu topraklarda yaşayan her vatandaşı eşit derecede değerli ve saygın görmeyi esas alan bir toplumsal bütünleşmeye ihtiyacımız var. Ülkemizi zenginleştirmemiz, zenginliğimizi adil bir şekilde paylaşmamız gerekiyor. Gücünü demokrasiden ve hukuka bağlılıktan alan etkin bir sosyal devleti yeniden inşa etme ilkesine ihtiyacımız var. Bunları gerçekleştirmek için gereken her şey CHP’nin yüz yıllık tecrübesinde, genetik kodlarında ve hafızasında tazedir. Çünkü CHP, Cumhuriyeti kuran, adına Cumhuriyeti ve milleti taşıyan tek partidir.

BİR KEZ DAHA BİRLİKTE BAŞARMALIYIZ: Bu yüzden ilk günden beri Cumhuriyetçiyiz ve her zaman popülistiz. Bu büyük ve sarsılmaz gücün mensubu ve temsilcisi olmak hepimiz için bir onur ve erdemdir. Bu gücün bir üyesi olmak aynı zamanda toplumsal bir görevdir. İnanın bugün bu göreve her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Nasıl ki bu parti, 600 yıllık bir imparatorluğun çökmekte olduğu 1923 şartlarında dünyanın en devrimci hareketlerinden birini yarattığı gibi, ülkemizi işgal eden birleşik emperyalist güçleri imkansız sanılan şartlarda nasıl mağlup edip, 1960’lı ve 1970’li yılların fırtınalı dönemlerinde dünyanın tüm esaret ve mazlum halklarına ilham kaynağı olmuştur. O, ruhuna ayak uydurarak demokratik siyasete destek vermiş, hatta dünya sosyal demokrat hareketinde nasıl söz sahibi olmuşsa, şimdi bunu bir kez daha hep birlikte başarmalıyız.

BU BASKICI HÜKÜMET, KARŞI ÇIKAN HERKESİ İTİRAZ ETTİ: Maalesef vatandaşlarımızı kutuplaştıran, bölen, hoşgörüsüz, hukuksuz, eğitimi çökerten, bizi eşi benzeri görülmemiş yüksek hayat pahalılığına mahkum eden bir yönetimle ikinci yüzyıla adım attık. Ne yazık ki 21 yıldır iktidarda olan bu zalim iktidar Cumhuriyetimizi, demokrasimizi, devletimizi, birbirimize olan inancımızı yok etmiştir. Demokratik kurumlarımızdan hukuk sistemimize, eğitim kurumlarımızdan sağlık sistemimize kadar devletimizi ve asırlık yapılarımızı yerle bir etti. Eşsiz ülkemizi dünyaya yabancılaşmış bir yönetim anlayışını benimsemeye zorladı. Gençlerimizin kendilerine ve ülkemize olan inancını yok etti. Gelir dağılımını çok tehlikeli bir şekilde bozdu ve çalışan nüfusumuzun yüzde 60’ını taban fiyata mahkûm etti. Öyle ki toplumun yüzde 10’unun, servetin yüzde 70’ine sahip olduğu bir ülke haline geldik. Ülkemizin en değerli üretim gücü olan yetenekli ve girişimci orta sütununu yok etti. Üstelik bugünlerde gazetecilere yaptığı gibi yargıyı da silah olarak kullandı ve kendisine karşı çıkan herkesi hapse attı. Ne yazık ki üzerimizde olan kişiler adaletsiz bir ortam, baskıcı insanlar ya da sadece işini bilmeyen insanlar değil. Aynı zamanda paramızı da yok ederek insanlarımızı içinden çıkılması zor bir borç tuzağına düşürdüler. Ukrayna’da devam eden savaştan Gazze’deki insanlık dışı katliama, Irak ve Suriye’deki kaostan küresel güvenlik risklerine kadar dış tehditler artarken ve etrafımız ateş çemberi haline gelirken, ne yazık ki ikinci döneme adım atıyoruz. Yüzyıl bu beceriksiz ve baskıcı hükümetle. CHP’nin inançlı ekipleri olarak bu fotoğrafı kabul etmiyoruz, kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz. Hem ülkemin hem de partimin bundan çok daha iyisini yapabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. Türkiye’nin yönetiminde, ilerlemesinde, milletin zenginleşmesinde çok daha başarılı olabileceğimizi, ülkenin talihsizliğini bir kez daha yenebileceğimizi çok iyi biliyorum.

BU KONGRE TÜRK MUHALEFETİNİN TOPTAN ŞEKİLLENDİRİLECEĞİ BİR KONGREDİR: Onun için bu kongre tarihi bir kongredir. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başladığı bu haftada bu kurultay milletimiz, devletimiz ve partimiz adına tarihi bir kurultay olacaktır. Bugün ve yarın, ikinci yüzyılın inşasına doğru büyük bir yolculuğa büyük bir adım atacağız. Çünkü bu kurultay sadece CHP kurultayı değil, aynı zamanda Türk muhalefetinin bir bütün olarak şekilleneceği bir kurultaydır. Bu kongre sadece CHP siyasetine değil, sendikalardan sivil topluma, gençlerden kadınlara, çalışanlardan emeklilere kadar herkese umut olacaktır. Bu kongre toplumsal muhalefete büyük güç ve moral verecektir. Bakın bundan sonra bu insanlar hayatta olmak, diri olmak, her zaman dimdik ayakta olmak istiyorlar.

HEPİMİZİN TARİHSEL BİR SORUMLULUĞU VAR: Daha 6 gün önce, her türlü engellemeye rağmen durumu değerlendirerek Cumhuriyetin 100. yılını 100 yıldır görülmemiş bir kalabalıkla kutladı, Anıtkabir’in nasıl o gün milyonların ziyaret yeri haline geldiğini, kent ve kasaba meydanlarının nasıl bir hale geldiğini, en küçüğünden en büyüğüne kadar halkımızın kutlama ve dayanışma mekanı oldu o gün. Yerleri olsa bu aziz millet vatanı tekrar tekrar imar etmeyi bilecektir. Çünkü herkes bağırdı. ‘Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Atatürk.’ Çünkü bu büyük halk özgür, bağımsız, bir arada, kardeşlik ve barış içinde yaşamak istiyor. Bu yüzden bu büyük halk bizim en büyük gücümüzdür. Öncelikle halkımızın öngörülerine güveneceğiz ve onlarla birlikte yürüyeceğiz. Onun için bu kongrede her birimizin halkımıza karşı tarihi bir sorumluluğu var. Bu kongre, geleceğin Türkiye’sini adım adım inşa edeceğimiz, yeni yüzyılın temellerini hep birlikte atacağımız büyük ve asil yolculuğumuzun ilk adımıdır. Burada sorumlu davranmak, dostluk ve beraberliğimizi, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek, geleceğe güvenle bakmak gerekiyor.

2028, 2029, 2033 VE 2038’İ DE KAZANACAĞIZ: Sadece 5 ay sonra yerel seçimler var. Kongremiz biter bitmez 2024 yerel seçimleri için omuz omuza olacağız. Kongremiz biter bitmez her sokakta, her mahallede, her fabrikada, her okulda, her alanda halkımızla buluşacağız. 2. yüzyılın Türkiye’sini birlikte inşa etmeye başlayacağız. Birçok ilçe, il ve büyükşehirde yerel seçimleri hep birlikte kazanacağız. Son beş yılda ortaya koyduğumuz popülist, dayanışmacı ve adil yerel yönetimin başarısını ülke geneline yayacağız. Ne yaptığımızı bildiğimiz sürece. Yeter ki vatandaşın sesine kulak verelim ve çok çalışalım. Bildiğiniz gibi çeşitli tarihleri ​​milletimizin önüne vizyon olarak koyanlar oldu. Artık o tarihleri ​​biz belirleyeceğiz. Kararı CHP’liler verecek. 2024 seçimlerini kazandıktan sonra 2028, 2029, 2033 ve 2038 seçimlerini de kazanacağız. Millet olarak kazanacağız. Şehirlerdeki tecrübemizle Türkiye’nin geleceğini inşa etmeye başlayacağız. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Çünkü partimizin bir üyesi olarak görüyorum. Edirne’den Kars’a, Samsun’dan Hatay’a kadar vatandaşlarımızın Türkiye’yi güçlü, güçlü ve adil kılacağına inandıklarında partimize destek vermeye hazır olduklarını hepimiz biliyoruz. Onun için çok çalışacağız, çok ter dökeceğiz, hiç durmayacağız. Önümüzdeki demokrasi sınavlarını tek tek aşacağız. Bu ülkede seçimler ne kadar adaletsiz olursa olsun, seçim geceleri ne kadar güvenilmez olursa olsun, etrafımızdaki ateş çemberi ne kadar küresel riskler oluşturursa oluştursun, kriz karşısında yeni bir sosyo-ekonomik program ortaya koymak ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın. Kapitalist sistemin derinleşen çoklu krizlerini başaracağız.

CUMHURİYETİ BAŞTAN İTİBAREN BİRLİKTE KURACAĞIZ: Türkiye’nin ihtiyacı olan büyük ekonomik atılımı sağlayacağız. Kamu kaynaklarını, insanımızın yeteneklerini ve dünyanın bilgisini harmanlayacağız. Emeğin asıl temsilcisi olarak çalışanların, üreticilerin, emeklilerin dostu ve umudu olacağız. Bu ülkede unutulan, kırılan, dışlanan, yok sayılan, haksız yere özgürlüklerinden mahrum bırakılanların yanında onların haklarını ilk savunan biz olacağız. 86 milyon insanın onurlu ve eşit hissedar olduğu bir Cumhuriyeti hep birlikte yeniden inşa edeceğiz. Emin olun bunları hep birlikte başaracağız. Başarılı olmak için kararlılığa, iradeye, ekiplere ve entelektüel kaynaklara sahibiz. Kişisel özgürlükleri ve ulusal bağımsızlığı esas alan cumhuriyetçiliğimizle, düşünce ve vicdan hür insanı olmamızı esas alan laiklik ilkemizle, demokrasinin ve sosyal adaletin temeli olan halkçılık ilkemizle, kamu yararını ön planda tutan devletçilik ilkemiz ve her görüş ve kimlikten vatandaşlarımızın eşitliğini ve birliğini temel ilke kabul eden milliyetçilik ilkemizle. Toplumun ve kurumların kendilerini düzenli olarak yenileme iradesine dayanan devrimci ilkemizle ihtiyacımız olan her şeye sahibiz.

BU ÜLKEDE DEMOKRASİYİ DAHA İYİ TEMSİL EDECEK BAŞKA BİR PARTİ YOKTUR: Bu ülkede demokrasiyi, devleti, adaleti ve refahı bizden daha iyi inşa edecek, onu daha iyi temsil edecek başka bir parti yoktur. Temsil ettiğimiz anlayış sadece Cumhuriyet ideali ya da sadece özgürlüğün, eşitliğin ve dayanışmanın teminatı değildir. Aynı zamanda toplumsal barışın ve uluslararası barışın da teminatıdır. Büyük şairin dediği gibi ‘Güzel günler göreceğiz çocuklar. Güneşli günler göreceğiz. Bisikletlerle maviliğe doğru gideceğiz çocuklar. Işıklı maviye doğru gideceğiz.’ Günü geldiğinde çocuklarınıza, torunlarınıza ‘Ben de o kongredeydim’ diyeceksiniz. Gururla geriye dönüp baktığınızda ‘O kongrede aldığım kararlarla bugün mutlu ve huzurluyuz’ diyeceksiniz. Halkımızın geleceğe umutla, heyecanla bakmasını sağlayacak tek adres CHP olarak buradan çıkacağız.

GÜÇLÜ BİR VİZYONUN HİKAYESİNİ YAZMAYA BAŞLAYACAĞIZ: Eminim ki bu salonda bulunan herkes, Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi yeniden inşa edecek bir sürecin başlangıcında olduğumuzun bilinciyle hareket edecektir. Sizi, büyük cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partimiz ve milletimizle kurduğu Cumhuriyetimizin coşkusunu yüreklerinizde hissetmeye davet ediyorum. Bugün ve yarın sizlerin iradesiyle ülkemizin dört bir yanını birleştirecek yeni ve güçlü bir vizyonun öyküsünü yazmaya başlayacağız. Bu, ülkemize ikinci yüzyılda çoğulcu demokrasiyi, atılımları ve adil paylaşımı armağan edecektir. 38. kurultayımızın Atatürk’ün 100 yıl önce yaptıklarından ilham alarak yeni zaferlere giden yolun açılacağı değerli ve tarihi bir kongre olacağından hiç şüphem yok. Daima geleceğe, umutlara birlikte yürümeyi diliyorum.

MECLİS ÜYELERİ SEÇİLDİ

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından kongrenin divan üyeleri de belirlendi. Meclis Başkan Yardımcılığına Urfa Milletvekili Mahmut Tanal ve Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz seçildi. Sekreterlik görevlerine Uşak İl Başkanı Sevinç Yazgan, Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Uzunköprü Belediye Başkanı Hasret Becan, Giresun İl Başkanı Gökhan Şenyürek, Kırıkkale İl Başkanı Onur Yüksel Bozdağ ve Kars İl Başkanı Onur Uludaşdemir seçildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler