Ekonomi

Mersin’in Mut ilçesine 42 adet hayvan sulama teknesi dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen “Kırsal Dezavantajlı Alanları Geliştirme Projesi (KDAKP)” kapsamında Mersin’in Mut ilçesine 42 adet hayvan sulama teknesi dağıtıldı. Tarımsal Islah Genel Müdürlüğü.

Geçen yıl 29 adet hayvan sulama teknesinin dağıtıldığı ilçede; Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bu yıl Gökçetaş, Toptanbağ, Cihan, Kıravga, Çampınar, Çatakbağ, Çömelek ve Çamlıca Mahallelerine toplam 42 adet daha hayvan sulama teknesi dağıtıldı.

Büyük ve küçükbaş hayvanların sulanmasında kullanılan tekneler, Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü önünde dağıtıldı.

Dağıtım töreninde konuşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, “Bakanlığımız Tarımsal Islah Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, küçük ölçekli işletmelerin sosyal ve ekonomik refahını artırmak amacıyla hayata geçirilen Kırsal Dezavantajlı Alanları Geliştirme Projesi (KDAKP) Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından desteklenen tarımsal işletmeler.Kırsal Kalkınma projesidir.KDAKP’nin temel amacı, küçük ölçekli tarımın ticarileştirilmesini ve küresel dönüşümünü desteklemek, gençlerin, mikro girişimcilerin bir araya gelmesini sağlamaktır. , takviyeye ihtiyaç duyan kadınlar ve tarımla uğraşan yörükler bu programa katılıyor.”

Bayır, UNDP ile Logiport Tedarik Danışmanlık A.Ş. arasında sözleşme imzalandığını bildirdi. Ballı Mahallesi’nde 2 büyükbaş, 7 küçükbaş ve keçi, Hacıahmetli İlçesi’nde 2 büyükbaş ve 8 küçükbaş olmak üzere toplam 29 adet su kayağı dağıtımı yapıldı. 42 küçükbaş hayvan için su kayıkları dağıtılacaktır. Büyükbaş su kayıklarının boyu 240 cm, üst genişliği 60 cm, alt genişliği 40 cm, derinliği 30 cm’dir. Bu küçükbaş teknelerin boyu 240 cm, üst genişliği 46 cm, alt genişliği 32 cm, derinliği 27 cm’dir. Su botlarının satın alma süreçleri UNDP tarafından yürütüldü. Bu kayıklar muhtarlıklara teslim edilecek ve göçebe ailelerin yoğun olarak çıktığı meralara yerleştirilecek” dedi.

Kayık dağıtım törenine İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Mut Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Yeşil, mahalle muhtarları ve köylüler katıldı. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu