Haber

Portekiz’deki orman yangınları: 1.400 kişi tahliye edildi

Portekiz’de 5 Ağustos Cumartesi gününden bu yana devam eden orman yangınlarında ülkenin güneyindeki binlerce hektar orman yandı ve önlem olarak yaklaşık 1.400 kişi bölgeden tahliye edildi. Odemira’da Cumartesi günü başlayan ve şimdiye kadar 800’den fazla itfaiyeci tarafından müdahale edilen yangın, son iki günde ülkenin turistik bölgelerinden Algarve’ye sıçradı. 6 bin 700 hektar arazinin yandığı bölgede yüksek sıcaklık ve kuvvetli rüzgarın yangının söndürülmesini zorlaştırdığı açıklandı.

Reuters’in haberine göre Odemira’daki duruma ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Helder Guerreiro, durumun “kritik, zor ve karmaşık” olduğunu belirtti. Sivil Savunma Komutanı Jose Riberio, yangını kontrol altına almak için önlerinde “çok iş” olduğunu söyledi.

19 KÖY BOŞALTILDI, ‘KIRMIZI ALARM’ VERDİ

Yangınlardan etkilenen 19 köyün tedbir amaçlı boşaltıldığı, boşaltılan alanların ortasında 4 turistik tesis ve kamping alanı olduğu bildirildi. Yetkililer birçok yolun da trafiğe kapatıldığını duyurdu.

Portekiz gibi Güney Avrupa ülkeleri son dönemde rekor kıran sıcaklıklarla karşı karşıya. Yetkililer çok yüksek sıcaklıkların sağlık açısından oluşturduğu risklere dikkat çekerken, bilim insanları da iklim krizi nedeniyle sıcak dalgalarının daha sık ve şiddetli hale geldiğini ve farklı mevsimlerde görülmeye başladığını belirtiyor.

Portekiz meteoroloji kurumu IPMA da 7 Ağustos Pazartesi günü başkent Lizbon da dahil olmak üzere altı bölgede aşırı sıcaklar karşısında gece yarısına kadar ‘kırmızı alarm’ yayınladı. Yetkililer, 120’den fazla belediyenin de ‘en yüksek orman yangını riskine’ sahip olduğunu bildirdi. Hava sıcaklığının 41 dereceye ulaşması beklenen ülkenin kuzeyindeki üç bölgede bugün için ‘kırmızı alarm’ verildi. (DIŞ HABERLER)

habersuleymanpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu