Haber

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda Son 24 Saatte 9 Patlama

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 9 patlama

MEXICO CITY – Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 9 yeni patlama kaydedildi. Yılbaşından bu yana yanardağdaki patlama sayısı 376’ya yükseldi.

Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi tarafından yayınlanan Popocatepetl Yanardağı’nın günlük faaliyet raporuna göre, son 24 saatte yanardağda 9 yeni patlama meydana geldi ve 293 kez gaz ve kül çıkışı kaydedildi. Raporda, yanardağın ağzından çıkan külün rüzgarın etkisiyle güney ve güneydoğu yönlere yayıldığı belirtilirken, bu yöndeki yerleşim yerlerinde yaşayanlara kül yağmurlarına karşı önlem almaları tavsiye edildi. yani sağlığa zararlı.

Yetkililer ayrıca Popocatepetl Yanardağı’ndaki patlayıcı faaliyetin orta düzeyde devam edeceğine işaret ederek, vatandaşları yanardağın kraterinden uzak durmaları konusunda uyardı.

Yılbaşından bu yana toplam 376 patlama kaydedildi.

Son günlerde her gün patlamanın yaşandığı Popocatepetl Yanardağı’nda bugün yaşananlarla birlikte bu yılki patlama sayısı 376’ya yükseldi. 2022 boyunca yanardağda 113 patlama oldu.

Manchester Üniversitesi’nden bilim adamlarına göre, bir yılı aşkın süredir faaliyetlerinde artış görülen Popocatepetl Yanardağı, önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir patlama yaşaması beklenen yanardağlar arasında beşinci sırada yer alıyor.

balcovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu